Strona GłównaO NasProjektyPracaKontaktGaleria
GPS

W sierpniu 2006 roku wdrożyliśmy własną stacje referencyjną GPS opartą na odbiorniku bazowym Trimble SPS 850 (pierwsze zastosowanie tego typu odbiornika w Polsce). Stacja umożliwia pracę w systemie RTK za pomocą fal radiowych i technologii GPRS. Dysponujemy także ruchomymi odbiornikami Trimble R8, przystosowanymi do odbierania czterech sygnałów GPS. Odbiorniki te mogą służyć do pomiarów statycznych, jak i do pomiarów w czasie rzeczywistym o dokładności do 1 cm.

Stacja bazowa

Odbiornik bazowy SPS 850 pełni funkcję samodzielnego serwera i samodzielnie transmituje poprawki. Wykorzystując technologię GPRS można wykonywać pomiar w czasie rzeczywistym RTK w odległości do ok. 40 km od stacji z dokładnością rzędu 10 cm, natomiast w odległości do 10 km od stacji dokładność pomiaru punktów jest na poziomie 1-2 cm. Usługa RTK z wykorzystaniem GPRS może być udostępniona użytkownikom posiadającym odbiorniki dwuczęstotliwościowe za pomocą Internetu.

Możliwe zastosowania stacji referencyjnej:

  1. opracowania geodezyjne,
  2. układy sterowania maszyn budowlanych,
  3. monitorowanie przemieszczeń,
  4. opracowania hydrologiczne (np. przekroje koryt rzecznych),
  5. pomiary w procesach badania zjawisk dynamicznych,
  6. inne opracowania inżynieryjne i naukowe.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem z magazynu Geodeta nr 4 2007 (143) pt. "Nie czekając na rządowe" na temat naszej stacji referencyjnej GPS. Artykuł do pobrania w postaci pliku pdf: pobierz artykuł

Zobacz przykładowe projekty.